Cibule jarní kuchyňská Brunswijker - Allium cepa - semena - 0,5 g
Zboží již nemáme v nabídce, náhradu najdete zde: https://www.semena.cz/zelenina-a-ovoce/zelenina/cibulove-zeleniny/cibule/cibule-semena
Cibule Brunswijker je červená odrůda, která má ploše kulovité cibulky s červenou slupkou. Dužina plodu je bílá s červenými okraji.
Chuť je jemnější než u klasických žlutých odrůd, proto se často konzumuje v syrovém stavu. Můžete ji ale použít i k běžné tepelné úpravě. Salátům dodá jemně dekorativní nádech.
Balení o hmotnosti 0,5 g obsahuje přibližně 150 ks semen.
Výsev se provádí buď v průběhu zimních měsíců do skleníku nebo od dubna na venkovní záhon. Hloubka výsevu je asi 0,5–1 cm. Klíčení trvá 2–4 týdny (záleží na odrůdě a podmínkách pěstování). Ideální teplota ke klíčení je 12–18 ºC. Spon 25–30 x 10–15 cm.
Cibule má ráda teplé a slunečné stanoviště, příp. polostín. Půda by měla být písčitohlinitá, dobře propustná a humózní. Měla by být také neutrální nebo mírně zásaditá. Zvýšit pH lze pomocí vápence nebo dřevěného popela, který se přimíchá do půdy. V kyselých a těžkých půdách cibule lehce podléhá chorobám.
Při pěstování cibule je potřeba myslet na dostatečnou závlahu, ale ne přílišné přemokření cibulek, a také na dobrý výběr hnojiva. Cibulím vyhovuje fosfor a draslík, naopak hnojiva s dusíkem či chlorem nejsou vhodná. Pokud má cibule dobré podmínky, pak přihnojování není nutné.
U cibule věnujte pozornost správnému období sklizně – u přezrálých cibulí se častěji vyskytují choroby, předčasně sklizené cibule se zase špatně skladují. Cibule se sklízí v době, kdy porost z jedné třetiny až poloviny polehne (zpravidla koncem července). Sklizená cibule se nechává proschnout na záhoně nebo zavěšená ve svazcích. Když začne zaschlá nať šustit, dává se cibule na chladné a suché místo, s teplotou 0–2 ºC.