Sadbový česnek
Nechutná vám čínský česnek? Jednou z možností, jak mít zaručeně český česnek, je vypěstovat si ho. Není to vůbec složité a určitě to zvládne každý.
Česnek dělíme na česnek paličák a česnek nepaličák.
Paličák má kulovité květenství (palici) s cibulkami, které se musí odstranit, aby úroda nebyla nízká.
Nepaličák má snazší pěstování, které navíc zaručuje určitý výnos, tvoří více stroužků a má lepší skladovatelnost.
Některé druhy lze vysazovat jak na jaře, tak na podzim. Konzumní částí je cibule dělená na stroužky, ale v kuchyni lze využívat i čerstvé květní stvoly nebo celé mladé rostliny. V lidovém léčitelství je využíván již několik tisíciletí a po mnoho staletí jej lidé používají ke kořenění jídel. Bez jeho charakteristické chuti se neobejdou žádné vyhlášené kuchyně.
Pomáhá při snižování vysoké hladiny cholesterolu v krvi, navíc má i hypoglykemický a protinádorový efekt a velmi pozitivně působí na imunitní systém. Odpradávna jsou vyzdvihovány jeho pozitivní účinky v boji proti střevním onemocněním, antiparazitární a diuretické účinky.
Uskladněný česnek může napadnout oken neviditelný roztoč vlnovník česnekový. Jedinou ochranou je česnek namořit hned po zakoupení v Sulce. Česnek rozdružte a dvě hodiny mořte. Poté ho rychle ve stínu vysušte a skladujte až do doby výsadby. BIO alternativou je máčet česnek v roztoku přesličky rolní.