Abeceda bylinek – lichořeřišnice
Je nenáročná a navíc i jedlá a léčivá, můžete ji pěstovat jako půdopokryvnou nebo popínavou rostlinu, má zářivé, velké květy, roste a vykvétá brzy po vysetí. Rychle vytvoří barevné plochy na prázdných záhonech, třeba zrovna po rané zelenině. Ano, řeč je o lichořeřišnici, nenáročné krásce, kterou můžete začít pěstovat ideálně teď v červnu.
Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) patří do čeledi lichořeřišnicovitých je plazivá, její výhony jsou dlouhé i přes 2 m. Ve své domovině v Jižní Americe dorůstá až 5 metrů.
Lidově se jí říká také řeřicha, řeřicha kapucínská či řeřicha otáčivá. Kvete jednobarevnými i různě barevně kombinovanými, velkými, voňavými květy od června do října, plody jsou tobolky. Lze ji sázet do truhlíků či jiných okrasných nádob, použít ji na obruby záhonů, popínání nízkých i vysokých plotů, zástěn a pergol, a to podle vzrůstnosti odrůdy.
Nízké kultivary dorůstají cca do 20–25 cm, jsou vyšlechtěny jednoduché i plnokvěté kultivary. U nás ji pěstujeme jako jednoletou rostlinu, je velmi citlivá na mráz.
Semena vyséváme do konce července do sponu asi 40 x 15 cm na záhon, do truhlíků, větších mís, květináčů a koryt. Lichořeřišnici vyhovuje slunné stanoviště s normální, spíše chudší vlhkou půdou. Vyklíčí do 3 týdnů při teplotě nad 18 °C, půdu udržujeme vlhkou. Před sázením semenům prospěje máčení – pak již nesmí ale zaschnout. Do jamky hluboké cca 2 cm dáme 2–4 semena, rostliny jsou pak hustší a bohatěji kvetou. Když je budeme hnojit, rostliny pokvetou bujněji. Pro léčivé účinky sbíráme od června do září květ, nať, listy i semeno. Sušíme je na přímém slunci, nebo při teplotě do 40 °C.
Původní druhy je možno použít jako účinnou přírodní medicínu. Lichořeřišnice má významné antibiotické, antivirotické a antibakteriální účinky, pomáhá při chronických zánětech plic, a protože působí na stafylokoky, streptokoky, Proteus, E. coli a další druhy bakterií v močových cestách, přispívá i k léčbě zánětů močového měchýře. Bylina se osvědčila při léčbě zánětu prostaty. Účinkuje proti žaludečním vředům a zánětům vaječníků. Preventivně působí proti většině infekčních chorob. Výtažky z lichořeřišnice zvyšují obranyschopnost (imunitu) organismu, zlepšují činnost centrální nervové soustavy a celkově organismus posilují. Lichořeřišnice také podporuje růst vlasů, brání jejich vypadávání a řeší i problémy s lupy.
V kuchyni ji můžeme použít jako náhradu kaparů, konzumují se poupata a nezralé plody naložené v octě. Jako koření do salátů se přidávají mladé listy a květy (chuť je podobná řeřiše). Listy konzumujeme čerstvé, protože při skladování se u nich rozvíjí hořká chuť. Naložená poupata nekonzumujeme ve velkém množství, protože mají projímavé účinky.