Ačokča - Cyclanthera pedata - semena ačokči - 6 ks
Jedná se o jednoletou rostlinu, známou také pod názvem divoká okurka, jejíž stonek dorůstá délky až 5 m.
Rostlina je vhodná pro polní pěstování, neboť se bohatě větví. Důležité je poskytnout ji dostatečnou vertikální oporu. V našich klimatických podmínkách se jí daří poměrně dobře.
Charakteristické jsou pro ni zvláštní plody, které jsou vzhledem podobné paprice a chutí naopak připomínají okurku. Plody jsou světle zelené barvy a dosahují délky 5–10 cm. Dužina plodu je bílá nebo lehce nazelenalá.
Rostlina je oblíbená pro své blahodárné účinky na lidské zdraví – pomáhá bojovat proti cukrovce, snižuje cholesterol a vysoký krevní tlak. To vše ovšem pouze v syrovém stavu.
Ačokču lze konzumovat syrovou, stejně jako jiné druhy zeleniny, nebo ji lze tepelně upravovat. Příprava je stejná jako u paprik. Kromě toho lze plody nakládat buď samostatně nebo v kombinaci s okurkami, cibulkami apod.
Jedná se o teplomilnou rostlinu, která se hodí jak pro polní pěstování, tak i pro pěstování ve skleníku či fóliovém krytu.
S předpěstováním semen se začíná v měsíci dubnu. Je nutné zvolit výživný substrát a mírnou zálivku (přemokření semenům škodí). Semínka sázíme do hloubky 1–1,5 cm. Rostliny vyžadují dostatek světla, teplotu okolo 22 °C. Doba klíčení je 1–2 týdny.
Rostliny přesazujeme do záhonu v průběhu května, resp. v době, kdy již nehrozí ranní mrazíky. Rostlinu je možné překrýt netkanou textilií, čímž předejdete případnému prochladnutí.
Stanoviště pro výsadbu ačokči by mělo být slunečné, s humózní, lehkou půdou, která má dostatečný obsah živin. Ideální spon je 50 x 100 cm. V době, kdy začíná ačokča kvést a nasazovat první plody, je možné je přihnojovat ledkem, drůbežím trusem nebo speciálními postřiky přímo na listy.
Parametry
- Výsev / výsadba
- Duben
- Ranost odrůdy
- Polopozdní
- Barva plodu
- Zelená
- Mrazuvzdornost
- Ne
- BIO kvalita
- Ne
- Odrůda
- Nehybridní
- Stanoviště
- Slunečné
- Sklizeň
- Srpen
Září
Červenec
Říjen
- Odrůda okurky
- Polní