Blahokeř čili klerodendron, ušlechtilá liána, kterou lze pěstovat v bytě
Blahokeře lze v našich klimatických podmínkách pěstovat pouze jako pokojové rostliny. Původem jsou totiž z tropů a zdobné nejsou jen přitažlivými květy jako z jiného světa, ale i svými tmavými listy. Řadíme ho do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae), známe cca 310 druhů, jsou dnes rozšířené v tropech a subtropech celého světa.
Clerodendrum thomsonie, čili blahokeř Thomsonové se může v pokoji pnout po opoře (až do výšky 2,5 metru), nebo jej lze navést na drátěné kolo (stejně jako třeba mučenku), nebo nechat růst v závěsné nádobě jako rostlinu převislou a závěsy bude tvořit opravdu bohaté. Pokud ho budeme pravidelně zaštipovat, vytvoří kompaktní keř. Tmavě zelené listy rostliny jsou nápadně žilkované a tak velmi dekorativní (odrůda Variegata má listy dokonce mramorované).
Květy mají obvykle tvar lampiónku, z něhož vykoukne sytě červená korunka. Rostliny kvetou po celé vegetační období, tedy od jara do podzimu. Ke zdárnému růstu rostlina potřebuje rozptýlené světlo. Přímému slunci jej v žádném případě nevystavujte.
Celoročně také musí mít vyšší teploty (od 17 do 29 °C), snese však i vyšší. V době květu vyžaduje stále mírně vlhký substrát a každých 14 dní hnojivo. V období vegetačního klidu zaléváme pouze tak, aby substrát nevyschnul, a již vůbec nehnojíme. V době vegetace mu též prospívá rosení vlažnou, odstátou vodou.
Každý rok rostlinu přesadíme do nádoby o trochu větší, případně stačí vyměnit alespoň vrchní část zeminy (je-li květináč dobře prorostlý kořeny, znamená to, že rostlina ochotněji kvete). Jako substrát je běžný, pro pokojové rostliny, nebo směs listovky a kvalitního kompostu. Na dno nádoby vždy připravíme drenáž - ze štěrku, keramzitu, perlitu, nebo vermikulitu.
Pro tvarování je ideální doba v předjaří a brzy na jaře, tedy ještě před kvetením. Výhony můžeme zkracovat podle potřeby, řez snáší výborně (odřízlé části můžeme dokonce použít jako stonkové řízky, které vysadíme do lehkého substrátu a prostředí s vyšší vzdušnou vlhkostí a teplotou prostředí - ochotně nám za takových podmínek zakoření).
"