×
Hledat v našem blogu

Jak správně vypěstovat banánovník ze semen

Banánovník je tropickou rostlinou

Banán je plodinou z rodu Musaceae. Rod zahrnuje okolo 70 druhů – všechny jsou tropické a velká část z nich je běžně pěstovaná k produkci banánů. Banánovník není stromem, jak se někdo mylně domnívá. Jelikož stonek (kmen) není dřevnatý, jedná se o rostlinu. V tropických oblastech banánovníky dorůstají obvykle 7–15 metrů a listy jsou až 3 metry dlouhé. Banánovníky jsou původem z Asie Již v období starověku se v mnoha tropických oblastech zakládaly četné banánovníkové plantáže. Banány patrně pochází z tropických a subtropických oblastí Asie, odkud se rozšířily do celého světa. V Asii se banány účelně pěstovaly již před více než 3500 lety. Pěstování banánovníků zažilo velký rozmach v 19. století, kdy zejména Angličané zakládali četné plantáže. V dnešní době patří banány mezi nejrozšířenější tropické plodiny.

Banánovníky v interiéru? Proč ne!

Banánovník v pokoji působí velmi dominantně. Jelikož jsou banánovníky rostlinami větších rozměrů (jak do výšky, tak šířky), hodí se do nějakých větších prostorů a skleníků. Naštěstí však existují i menší druhy a kultivary, které byly vyšlechtěné právě pro pěstování v bytech. Výška takových rostlin je asi 1–1,7 metrů. Mimo to existují i menší druhy, ale ty jsou čistě okrasné a jejich plody se nekonzumují. V domácích podmínkách se nejčastěji pěstují banánovníky původem z Číny, z rodu Cavendish, obzvláště pak odrůda Dwarf Cavendish. Tento banánovník dorůstá pouze asi 100–120 cm. Jestliže má banánovník optimální podmínky ke svému růstu, na tropických plantážích kvete asi za 9 měsíců. V našich podmínkách můžeme očekávat květy za 12 měsíců (ve skleníku), anebo zhruba za 2–4 roky (v bytě).

Banánovníky – co byste měli vědět o pěstování

Semena banánovníku mají hodně tvrdý obal, a proto se doporučuje obal narušit pilníkem (tak urychlíme klíčivost). Semena je dobré namočit 2 dny do vody. Poté se vysazují při teplotách okolo 23 až 25 stupňů a zahrnují se asi 2 cm do substrátu. Lze je nechat naklíčit také ve vatě. Doba klíčení semen banánovníku je různá. Když semena naklíčí, zasadí se do květináčků. Banánovníky potřebují propustnou půdu, která je bohatá na živiny. Doporučuje se kompostová zemina, rašelina a písek, a to v poměru 2:1:1.

Banánovníky je dobré pravidelně přihnojovat. Jednou za týden až 14 dnů použijte hnojivo pro zelené pokojové rostliny. Banánovníky je třeba vydatně zalévat – rostlina disponuje velkou plochou listů a tudíž odpařuje i hodně vody. Vydatná zálivka ale neznamená rozbahněnou zeminu – v takovém případě by podzemní oddenek mohl začít uhnívat. Zeminu udržujte pořád mírně vlhkou. Rostlinu raději zalijte dvakrát denně (doporučuje se ráno a večer), než jen jednou a přespříliš. V suchých bytech je vhodné pravidelně mlžit listy. To, že má banánovník dostatečnou zálivku, poznáte podle tmavě zelených listů. Pokud má banánovník světle zelené listy, zálivku zvyšte. Banánovníky mají rády celoročně vyšší teploty (kolem 25 stupňů). V zimě můžete rostlinu umístit k topení, čímž zajistíme potřebné prohřátí substrátu. Co se týká chorob, tak u nás napadá banánovník jedině sviluška, ale to se dá lehce řešit postřikem.

Vzhůru na pěstování banánovníků!

"

Tag: Zahrada
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se