×
Hledat v našem blogu

Cykas si můžete vypěstovat ze semen i u Vás doma

Rostliny z rodu cykasů patří k nejstarším rostlinám žijícím na Zemi. Přestože nejsou palmy, velmi se jim podobají a mnoho lidí je za palmy považuje. Jako nahosemenné rostliny mají cykasy blíže k jehličnanům. Cykasy, podobně jako jehličnany, vytvářejí šištice, které jsou největšími v rostlinné říši. Podobně jako dinosauři vládli říši živočišné, dominovaly cykasy v té rostlinné. Většina z nich také spolu s dinosaury na konci druhohor vyhynula. Cykasy patří mezi rostliny dožívající se nejvyššího věku na světě. V japonských klášterech jsou známy i cykasy starší 1100 let.

Ptáte se, jak si můžete tuto živoucí fosilii s archaickými rysy vypěstovat ze semene?

Semena se slupkou (obvykle oranžovou nebo žlutou) je potřeba úplně očistit. Barevná slupka semene totiž obsahuje látky, které mu brání v klíčení, až dokud se slupka nerozloží. Naopak pokud chceme semena uskladnit, je kvůli těmto vlastnostem vhodné slupku neodstraňovat.

Obnažené semeno posléze namočíme na 1 až 2 dny ve vlažné vodě. Semeno poté vtlačíme do substrátu tak, aby větší polovina semene vyčnívala nad povrch. Substrátem může být klasický výsevní substrát. Můžeme také použít slisovaná kokosová vlákna (např. Lignocel). Důležité však je udržovat substrát stále teplý a mírně vlhký. Semena vyžadují stálou teplotu alespoň 25 °C. Dobré je, pokud teplo působí zespodu. Můžeme proto umístit výsev na radiátor, často ale kontrolujeme vlhkost substrátu. Vzdušnou vlhkost, která by měla být více než 90 %, udržíme, pokud substrát se semeny přiklopíme sklenicí. Aby se nevytvořila plíseň, je nutno často větrat. Je také možné přimíchat do substrátu speciální přípravek, který napadá houby způsobující plesnivění substrátu a zničení semen.

Doba klíčení je závislá na okolních podmínkách a v závislosti na druhu se pohybuje od několika týdnů po 6 měsíců. První list se začne vytvářet až ve chvíli, kdy kořen dosáhne potřebné velikosti. Jakmile se objeví první list, snažíme se mít květináč co nejvíce na světle.

Protože je pro cykasy typický intenzivní růst hlavního kořene hluboko dolů, měly by být semenáčky cykasů přesazovány do vysokých květináčů.

Na závěr si shrneme základní pravidla pro pěstování běžných druhů cykasů.

Cykasy pěstujeme ve vzdušném substrátu (s přídavkem hrubého křemičitého štěrku, perlitu či antuky), nepřeléváme je (platí zejména, pokud je chladno nebo pro rostliny bez listů). Především v období růstu nových listů vyžadují cykasy mnoho světla, teplo a vlhko.

Krček kořene by neměl vystupovat nad substrát, pro přesazování používáme vysoké květináče, na jehož dno umístíme drenáž. Jako drenáž můžeme použít štěrk, polystyrenové zlomky či keramzit.

Hnojíme opatrně jen rostliny pěstované po více let v jednom květináči. V létě je možné rostliny letnit na terasách, balkónech a na zahradě. Cykasy mohou být napadené puklicemi (jsou příbuzné mšicím), které seškrabujeme a listy potíráme lihem a následně omýváme vodou.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se