Drobné cibuloviny vítají jaro - krokusy, sněženky, hyacinty
Mezi nejoblíbenější drobné druhy okrasných cibulovin patří řebčík, snědky, modřence, bledule, sněženky, krokusy, ladoňky, ladoničky, talovíny, ixie, sasanky a další.
Před výsadbou je vhodné vždy cibulky namořit. Použít lze např. lignohumát, který se využívá především jako hnojivo a namočení cibulek či hlíz před sázením do tohoto přípravku zvyšuje schopnost rychlého zakořenění. Příznivě také ovlivňuje celkový zdravotní stav rostlin i schopnost přirozeně se bránit proti stresovým faktorům, jako je např. přeslunění, stín, pozdní mrazíky, přísušek aj. Je to jednoduché - mořicí kapalinu připravíte z 1 l vody a 10 ml Lignohumátu. Cibulky v roztoku ponecháme 2-4 hodiny, poté je před samotnou výsadbou necháme oschnout.
Pouze na podzim po výsadbě potřebují zasazené cibuloviny dostatek vláhy, aby mohly do zimy dobře zakořenit, poté až na jaře v době intenzivního růstu. Půda, do které budete cibulky sázet, musí být dostatečně propustná a dobře zásobená živinami. Obecně je možné říci, že čím má určitý druh větší a silnější vzrůst, mohutnější olistění a květenství, tím vyžaduje půdu bohatší na živiny. Pro většinu druhů by měla být půdní reakce neutrální. Hloubka výsadby se odvozuje od velikosti cibule, měla by být zhruba 2 až 2,5x větší, než je průměr cibulky.
"Pokud sázíme cibulky okrasných květin do nádob, tak je nutné je přes zimu uchovat v chladné tmavé místnosti."
Nejdříve vysazujeme druhy, které nemají ochrannou vrchní slupku. Ty při delším skladování rychleji vysychají - pokud je skladujete déle, je nutné uložit je v navlhčených pilinách nebo v rašelině). Do první poloviny října sázíme např. sněženky, bledule, řebčíky a kandíky. Krokusy, ladoňky, ladoničky a sasanky vysazujeme během října až začátkem listopadu, nejpozději se vysazují modřence a ixie. Do nádob vysazujte cibulky do určité hloubky podle jejich velikosti. Na dno nádoby nasypte nejprve drenážní vrstvu (keramzit či jemný štěrk). Osázené nádoby necháme přes zimu v chladné místnosti.
Z krokusů můžete vyzkoušet citronově žlutý kultivar Dorothy, krémovou krásku Cream Beauty, nebo např. světle fialový Queen of Blue. Velmi časně kvetou také kosatce, z nichž stojí za vyzkoušení např. světle modrá Katherine.
Jestliže se v zahradě vyskytují myši, hryzci nebo hraboši, vyplatí se cibulky chránit dostatečně hustým pletivem, kterým je dokonale obestřeme při sázení, nebo je vysazujeme v perforovaných drátěných či plastových košících, které je možné zakoupit. Výtečným pomocníkem při sázení cibulovin, zvláště pak do trávníku, je sazeč, kterým snadno vyrýpneme sloupec zeminy.