Papája
Papája je exotickou dřevinou s domovem v jižním Mexiku a Guatemale. Dnes se však pěstuje prakticky ve všech tropických oblastech světa, zejména ve Střední a Jižní Americe. Strom, na první pohled silně připomínající palmu, roste až do výšky 10 metrů, ale dnes už existují kultivované druhy dorůstající jen do výšky 2 metrů.
Plodem je až 10 kg vážící bobule podobná tykvi. Základem tohoto plodu je silná dužnina, v níž se nachází tisíce černých semen. Celý plod prostupují tzv. mléčnice, ze kterých po naříznutí vytéká bílá tekutina zvaná latex. Tato se využívá v kosmetickém průmyslu nebo také při výrobě žvýkaček.
Ačkoliv je papája velmi teplomilnou dřevinou, která jen velmi těžko snáší teploty nižší než 15 °C, lze ji s úspěchem pěstovat také u nás. Základ tvoří teplo a vlhko, je nutné papáji dopřávat teploty okolo 20 °C a pravidelnou zálivku. V letním období ji lze krátkodobě pěstovat také pod širým nebem. V případě úspěchu se dokonce dočkáte i plodů, ačkoliv tyto budou přirozeně o trochu menší než ty, které vídáte v supermarketech.
Plody papáji jsou bohaté na vitamíny A, B a C, draslík, vápník nebo železo. Mimoto obsahují látku papain, která rozkládá bílkoviny a pomáhá tak při trávení.