Hlíva královská máčková - Pleurotus ery - sadba - 250 ml
Hlíva královská máčková stejně jako jiné druhy hlív obsahuje látky podporující imunitní systém, včetně beta-glukanů, vitamínů, minerálů a stopových prvků.
Klobouk hlívy královské má průměr 3–12 cm, zpočátku je polokulovitý, později plošší. Barva klobouku je světle hnědá až šedohnědá, okraje mohou být lehce podvinuté. Noha je širší a až 15 cm dlouhá.
Působí protizánětlivě, pomáhá snižovat cholesterol v krvi a účinkuje proti rakovinovému bujení.
Široce se využívá v kuchyni díky jemné oříškové chuti. Hodí se do polévek, omáček, grilovaných pokrmů nebo se dá marinovat a smažit jako „houbové steaky“.
Pěstování je možné od jara do podzimu, a to v místech, kde je stálá teplota po celý rok.
Královská hlíva se pěstuje podobným způsobem jako jiné druhy hlív, ale dává přednost substrátům bohatým na lignin, jako jsou piliny, hobliny nebo sláma. Pěstování je možné v pytlích, nádobách nebo na dřevěných špalcích. Její výhodou je delší skladovatelnost plodnic a vysoký výnos při správné péči.
Po naočkování podsady je velmi důležité ji umístit do místnosti, kde je teplota okolo 20–25 °C. Až houba proroste celým substrátem, přibližně za 3–4 týdny, přesuňte dřevo či sáček do stinné místnosti s teplotou v rozmezí 15–20 °C a vyšší vlhkostí (80–90 %). Díky tomu začne docházet k nasazování plodnic. Udržujte vlhkost pravidelným rosením vodou, zejména kolem vznikajících plodnic. Světlo je pro tvorbu plodnic důležité, ale nemělo by být přímé sluneční.
Plodnice jsou připraveny ke sklizni, když klobouky dosáhnou průměru 5–15 cm a okraje začnou mírně odstávat. Houby sklízejte jemným vykrucováním z podkladu či odříznutím plodnic u báze.
Další informace a bezpečnostní pokyny naleznete uvedené na výrobku.