Hořká okurka Naja - Momordica sp. - semena okurky - 6 ks
Hořká okurka Naja má svůj původ v jihovýchodní Asii. Z toho důvodu je vhodná pouze pro pěstování ve skleníku, neboť rostlina miluje horko a téměř stoprocentní vzdušnou vlhkost.
Je známá také pod názvem Karel nebo Karavela, který dostala podle typicky zúžené špičky plodu. Plody mohou být cca 20 cm dlouhé a jsou typické svou bradavičnatou slupkou. Nejprve jsou zelené, postupně světlají a v průběhu zrání se mohou zbarvit až do oranžové barvy.
Plody jsou bohatým zdrojem kyseliny askorbové a obsahují další množství látek s antioxidačními účinky. Mají také příznivý vliv na hladinu glukózy v krvi.
Jak již název napovídá, vyznačuje se tato odrůda hořkou chutí, kterou způsobují semena plodu. Proto je nutné je před kuchyňskou úpravou odstranit a nasolenou okurku nechat vypotit. Poté ji můžete jakkoliv tepelně upravovat.
Pokud si zvyknete na její nahořklou chuť, můžete ji v kuchyni využít i v syrovém stavu jako salátovou okurku, ale spíše ji doporučujeme pěstovat pro dekorativní účely.
Jedná se o teplomilnou rostlinu, která se hodí pro pěstování pouze ve skleníku.
S předpěstováním semen se začíná v měsíci dubnu. Je nutné zvolit výživný substrát a mírnou zálivku (přemokření semenům škodí). Semínka sázíme do hloubky 1–1,5 cm. Rostliny vyžadují dostatek světla, teplotu okolo 22 °C. Doba klíčení je 3–5 týdnů, klíčení je nepravidelné.
Rostliny přesazujeme do skleníku v průběhu května. Je potřeba zajistit dostatek slunečního svitu a téměř stoprocentní vzdušnou vlhkost. Půda musí být lehká a humózní, s dostatečným obsahem živin. Ideální spon je 50 x 100 cm. V době, kdy začínají okurky kvést a nasazovat první plody, je možné je přihnojovat ledkem, drůbežím trusem nebo speciálními postřiky přímo na listy.
Parametry
- Výsev / výsadba
- Duben
- Ranost odrůdy
- Polopozdní
- Barva plodu
- Oranžová
Zelená
- Mrazuvzdornost
- Ne
- Vegetační doba
- Letničky
- BIO kvalita
- Ne
- Odrůda
- Nehybridní
- Stanoviště
- Slunečné
- Sklizeň
- Srpen
Září
Červenec
- Odrůda okurky
- Skleníková