Jakými trvalkami osadit stinná místa v zahradě?
Stinná místa nalezneme snad v každé zahradě – ať už je to místo ve stínu budov, zídek, pod stromy či keři. Často tato místa zbytečně leží ladem, případně jsou osazena rostlinami, kterým se tu nedaří, ačkoliv mezi stínomilnými trvalkami můžete vybírat dokonce hned z několika stovek druhů a odrůd. Kobercovými trvalkami také můžeme nahradit nevzhledný trávník, který ve stínu bývá řídký, slabý, nehezký a často ho vytlačuje mech. Použitím vhodných druhů získáte nový, zajímavý kout zahrady.
Solitéry
- hrachory, dají se pěstovat i v záhonu nebo jako solitéry, např. hrachor jarní (Lathyrus verna), žlutě kvetoucí hrachor zlatý (Lathyrus aureus),
- jarmanky (Astrantia),
- dlužichy (Heuchera),
- Kirengeshoma palmata - zajímavá, v létě kvetoucí trvalka s exotickým vzhledem, přes metr vysoká, se žlutými, zvonkovitými květy.
- Deinanthe - rod, příbuzný hortenziím s velkými modrými či růžovými květy.
- ploštičníky (Cimicifuga) – kvetou v létě v hustých klasovitých květenstvích, květy výrazně voní, jde o statné solitérní trvalky vysoké i přes 2 m.
- sasanky (Anemone tomentosa, Anemone hupehensis) - na podzim kvetoucí, krásné solitérní či záhonové trvalky.
- čechravy (Astilbe) – preferují vlhčí místa s humózní, živinami bohatou půdou a dostatečnou zálivku. Při správných podmínkách se odmění nádhernými hustými, bíle, růžově či červeně zbarvenými květenstvími. A co víc? Jejich listy nechutnají slimákům.
- popelivky (Ligularia) - milují také vlhký stín, jsou to vysoké trvalky se žlutými úbory.
Z širokého spektra pěstovaných stínomilných trvalek jsme zmínili jen ty nejznámější, můžeme připomenout ještě konvalinky (Convallaria), či kokoříky (Polygonatum) a čemeřice (Helleborus), jedny z prvních květů rozkvétajících ještě na sněhu), nebo drobná růžová srdíčka srdcovek (Dicentra), oblíbené rostliny našich babiček.
Musíme zmínit také plicníky (Pulmonaria), přehlíženou jarní květinu s barvou květu, která se mění podle stáří z červené na modrou. A nesmíme vynechat ani rodgersie a aralky (Aralia), rostliny s velkými, nápadnými listy vhodné do prostorných zahrad.
Rostliny můžete zkusit vypěstovat sami od semínek či cibulek a oddenků, případně je nakoupit v kontejnerech v zahradnických centrech. Kontejnerované rostliny vysazujeme buď koncem léta, aby stihly do zimy dostatečně zakořenit, nebo na jaře (při výsadbě v plné sezoně mladé rostliny průběžně pečlivě zaléváme, aby nezaschly). Stínomilné trvalky nevyžadují příliš péče. Jelikož se obvykle jedná o rostliny původem z lesů a hájů, vyžadují humózní, středně těžkou půdu a dostatek živin. V době sucha, přestože jsou ve stínu, u nich nezapomínáme na zálivku.
"