Když není konec ledna studený, únor to dvakrát nahradí. Co dělat teď v zahradě?
V zahradě sice ještě moc práce není, i přes tyto, pro zimní čas, netypické teploty a tak máme dostatek času pro plánování - co vše byste rádi na zahradě změnili, vytvořili, vyseli, vysadili. Spoustu inspirace najdete v knihách, časopisech i na internetu (nejen nápady kutilů, ale i plánky a detailní popisy, vč. rad odborníků na slovo vzatých). Také včasná rozvaha osevních plánů Vás na jaře ušetří zbytečného spěchu či zklamání.
Budete rostliny předpěstovávat sami? Pamatujte na včasné zakoupení semen a cibulek ve specializovaných obchodech či jejich objednání v e-shopech. Některé druhy je třeba vysít již v lednu či únoru, díky dlouhé vegetační době. Přípravou osevního plánu také předejdeme jednostrannému odčerpávání živin, napadání rostlin chorobami a škůdci, které se mohou v půdě držet a ohrožovat pouze konkrétní odrůdy, ale i poklesu ve výnosech. Pokud Vám zůstala semena z předchozích let, ověřte testem klíčivosti jejich kvalitu. Na vlhký papír nebo vatu umístíme 25 až 100 ks semen testovaných semen a necháme je při pokojové teplotě klíčit. Vyklíčí-li 80 % z nich, osivo je stále použitelné, pokud jich vyklíčí méně než 50 %, bude lepší zakoupení osiva nového.
Pokud jste tak neučinili již na podzim, vydezinfikujte veškeré truhlíky a nádoby pro pěstování, vč. pařenišť a skleníků. Jestliže nemrzne, můžete pokračovat ve všech pracích, které se Vám nepodařilo dokončit na podzim, začít lze s postupným řezem ovocných stromů a keřů a s postřiky. V bezmrazých dnech nezapomínejte na stálezelené dřeviny a zalijte je. Můžete také dorýt záhony. Kontrolujeme ochranu dřevin, především ovocných stromků, proti okusu zvěří. Pokud nalezneme poškození, rány ošetříme štěpařským voskem. Odstraňujte suché větve, zvláště jsou-li poškozené nějakou chorobou. Odstraňte také zbytky plodů visící ještě na stromech, bývají původcem chorob. Myslete také na opeřené pomocníky, kteří v zimě potřebují přikrmování.
Starejte se o pokojovky. V zimním období jsou nejvíce v ohrožení. Jejich největším nepřítelem je suchý vzduch - v zimě se hodně topí, méně větrá, rostliny pak chřadnou. Rostlinám prospěje rosení nebo občasná sprcha, to by mělo předejít hnědnutí špiček listů, případně jejich opadu nebo opadu květů. Neroste však rostliny, které v zimě prodělávají klidové stadium (nejčastěji jde o sukulenty či některé orchideje). Rosení by mělo být vždy jemné a nikdy by neměla po listech stékat voda.
Zimní období můžete využít k drobným opravám a úklidu (k pracím, které se přes sezonu nestíhají nebo je odkládají). Potřebuje nářadí nové násady? V kůlně není kam šlápnout? Probrání rozbitých plastových květináčů, které se vrší ve sklepě či garáži už několikátý rok, jsou nenáročné činnosti, které ale přispějí k pořádku na zahradě i vaší pohodě.
Zkuste si vypěstovat i nějaké vlastní čerstvé vitaminy, třebaže je v obchodech celoročně dostupná široká nabídka zelených natí, vyplatí se to. Zelenina dostupná v supermarketech se často sklízí nedozrálá, dozraje teprve ve skladech při řízené atmosféře, její chuť není proto často nejvýraznější. Nejjednodušší je příprava řeřichy, rychle rostou asijské listové zeleniny nebo třeba hořčice. Lehké je i nakličování obilovin a luštěnin - čerstvé klíčky jsou nabité vitaminy a enzymy, které nastartují zimou unavený organismus.
"