Microgreens – lístky mladé zeleniny jsou bohatým zdrojem živin
Microgreens získávají na popularitě již od 80. let 20. století. Hovoříme-li o microgreens, myslíme tím vlastně mladé rostlinky, které mají výšku od 2,5 cca do 7,5 cm. Jsou aromatické chuti a mají významný obsah živin, na talíři mohou hýřit různými barvami a v různých strukturách. Pozor, nejedná se však o klíčky, ty totiž na rozdíl od microgreens nemají listy. Klíčky mají na rozdíl od microgreens také mnohem kratší růstový cyklus 2-7 dní, zatímco microgreens se sklízejí obvykle 7-21 dnů po klíčení (tehdy, když se objeví první skutečné listy rostliny).
I když máte v bytě málo prostoru microgreens můžete pěstovat také, nepotřebují mnoho místa. Konzumací microgreens snižujete riziko mnoha nemocí - je to díky vysokému obsahu vitamínů, minerálů a užitečných rostlinných sloučenin. Obsahují podobné a často větší množství těchto živin, než jejich dospělé exempláře (jsou např. bohatým zdrojem polyfenolů, což je skupina antioxidantů, které spojujeme s nižším rizikem vzniku srdečních onemocnění, mohou být spojeny s nižším rizikem vzniku Alzheimerovy choroby, ovlivňují diabetes - mohou pomoci snížit typ stresu, který může zabránit tomu, aby se cukr řádně dostal do buněk, strava bohatá na antioxidanty je spojována se sníženým rizikem vzniku některých typů rakoviny).
Nejoblíbenějšímu druhy pro pěstování microgreens jsou:
- květák, brokolice, zelí, řeřicha, ředkvička, rukola,
- salát, čekanka, červená salátová čekanka,
- kopr, mrkev, fenykl, celer,
- česnek, cibule, pór,
- amarant, řepa, špenát,
- meloun, okurka, dýně,
- rýže, oves, pšenice, kukuřice a ječmen,
- cizrna, fazole, čočka.
Pěstování je velmi snadné - microgreens nevyžadují žádné speciální vybavení ani velké množství času, můžete je pěstovat celoročně, a to jak uvnitř, tak i venku.
Potřebujete:
- semena dobré kvality.
- nádobu naplněnou půdou nebo domácím kompostem (popřípadě speciální podložku pro pěstování microgreens).
- správné osvětlení – dostatek slunečního světla (v zimě dost obtížně splnitelné), nebo UV osvětlení (ideálně po dobu 12 až 16 hodin denně).
"