Na co si dát pozor při pěstování rajčat
Věděli jste, že rajčata pocházejí původně z peruánských And, kde si jich užívali prapůvodní obyvatelé Peru a Mexika? Dovedete si dneska představit, že v té době dosahovala rajčata pouze velikosti dnešních třešní? Jednalo se přeci o rajčata v divoké přírodě! Až později, v čase Kryštofa Kolumba, byla přivezena do Evropy. Po dlouho dobu byla rajčata považována za užitkovou rostlinu a někteří se mylně domnívali, že je jedovatá. Teprve v minulém století se začala rajčata pěstovat jako chutná zelenina plná vitamínů.
Na co si dávat pozor při pěstování rajčat:
Rajčata nikdy nepěstujte v blízkosti brambor!
Rajčata milují humózní půdy.
Rajčata potřebují oporu.
Kořenový bal doporučujeme zakrýt slámou, zabráníte tak vyschnutí kořenů (další výhodou slámy je, že zabrání pronikání škůdců k rostlině).
Pěstování rajčat:
Aby rajčata v našich podmínkách vůbec dozrála, potřebují tzv. předpěstování. S pěstováním se začíná na konci zimy ve sklenících, či v březnu na naší zahrádce. Pozor! - poslední vhodný termín na výsevu rajčat se uvádí třetí týden v dubnu!
Semínka vysazujeme ve vzdálenosti dva centimetry od sebe a půdu udržujeme stále vlhkou. Ideální teplota pro vyklíčení je kolem 25 °C. Později je můžeme nechávat při teplotě 15-20 °C. Doporučujeme do substrátu přimíchat perlit, aby při pikýrování byla půda natolik lehká, aby se kořeny neponičily. Jakmile spatříme první lístky, můžeme rajčata nejlépe s pikýrovacím nástrojem oddělit a přesadit do jednotlivých květináčů – vždy vybíráme jen ty nejsilnější rostlinky!
Po mrazivých mužích v květnu je vhodný čas na přesazení rajčat na konečné místo. Pokud jsme je už v březnu zasadili ven, je to v pořádku. Pro přesazení by rostlinka měla mít dostatečně silný stonek a neměla by být vyšší než 30 cm. Tyčková rajčata potřebují navíc ke svému růstu oporu. Při přesazování dbejte na to, abyste zasadili rostlinu dostatečně hluboko do země, rajčata začnou tvořit kořeny i ze zakryté části stonku a budou silnější.
Před přesazením na konečné stanoviště by se rostlinka měla otužovat - asi týden před výsadbou nechte rostlinu 2 hodiny venku. Postupně dobu vystavení vnějším podmínkám prodlužujte, až nakonec den před přesazením nechte rostlinku venku i přes noc.