Nezapomeňte zazimovat jezírko, aby se všichni jeho obyvatelé dožili ve zdraví jara
Ať už máte na zahradě jezírko s rybami nebo bez nich, je třeba se o něj na podzim postarat, vyčistit ho a zazimovat. Tyto práce nepodceňujte, záhy byste mohli ohrozit život všech obyvatel v jezírku a v následujícím roce přivolat např. přemnožení řas.
Z vodní hladiny je potřeba odstranit listí a všechny rostlinné zbytky, které do jezírka nafouká vítr či spláchne déšť. Ze dna jezírka dále odstraňte kal, a to buď s pomocí vysavače, nebo k tomu určeného přípravku. Organické zatížení vody v jezírku na minimum mohou snížit některé bakterie, které zbytky zneškodní a slouží i jako prevence. Na podzim a v zimě s příchodem mrazů přestává voda cirkulovat a neprokysličuje se. Při rozkladném procesu vznikají plyny, které se pak drží ve vodě a ohrožují veškerý život pod hladinou jezírka.
Aby do jezírka nepadala záplava listí a další větší kusy nečistot, přehoďte přes vodní hladinu ochrannou síť. Prodávané krycí sítě jsou většinou opatřeny kotvícími kolíky. Lze však použít i jemné pletivo s drobnými oky, třeba to, které používají chovatelé králíků.
Jestliže se příliš rozrostla zeleň v jezírku, zredukujte ji. Odumřelé zbytky rostlinné hmoty by mohly znečistit vodu. Rákosy a ostatní rostliny s dutými stvoly před zimou zastřihněte těsně nad hladinou. V zimě, až hladinu jezírka pokryje led, budou sloužit k odvádění plynů z jezírka a též k jeho zásobování kyslíkem. Hrozí-li některým vodním rostlinám umrznutí, odstěhujte je z jezírka (např. lekníny), uložte do kbelíku s vodou a dejte někam do chladu.
Z jezírka musíte vyndat také veškerou techniku, protože by ji mrazy nenávratně zničily. Když už teplota vody nedosahuje 12 °C, což je hranice, pod kterou bakterie v jezírku nepracují, UV lampu, filtry i čerpadlo vysušte a uložte někam do sucha, kde nemrzne. Z hadic a potrubí vypusťte vodu. V provozu ponechte jen vzduchovací zařízení, které přesuňte do mělčí části jezírka a umístěte ho pod hladinu. Teplejší voda bude tak zůstávat u dna jezírka, kde se pohybují přezimující ryby.
Během celé jezírkové sezóny, tedy i na podzim, provádějte kontrolu chemických parametrů vody. Ověříte tak hodnoty pH, alkalitu a tvrdost a v případě potřeby je upravte s pomocí k tomu určených přípravků.
Ryby by měli být před zimou v té nejlepší možné kondici. Při teplotách nad 15°C je doporučeno krmení denně, klesnou-li teploty na 10 – 15°C, dávejte jim potravu jen jednou týdne. Jakmile se dlouhodobě sníží teplota vody pod 10°C, krmivo jim přestaňte zcela dopřávat. Nemá-li jezírko dostatečnou hloubku, aby dokázalo rybám poskytnout bezpečné zázemí, přestěhujte je do akvária nebo jiné vhodné nádrže umístěné v domě.
"