Obohaťte záhon na Vaší zahrádce o řebčík kostkovaný
Tato velmi nápadně kvetoucí trvalka je vyhledávanou ozdobou zahrad. Patří do stejné skupiny rostlin jako lilie a již na první pohled je patrné, jak dostála svého jména. Její převislé květy vypadají jako široké purpurové zvonce se světlejší šachovnicovou kresbou. Kromě této barvy se můžeme setkat i s několika dalšími variantami, neméně zajímavými – čistě bílými květy s jemnou zelenou nebo s tmavou purpurovou kresbou.
Stonek řebčíku vyrůstá z malé cibulky a v prvních jarních měsících je celkem nenápadný, s přilehlými trávovitými listy. Zpravidla v květnu se na každém stonku objeví jeden až dva nádherné květy. Plodem řebčíku je hnědá tobolka.
"Řebčík je velmi tolerantní rostlina, která vydrží i několik let na jednom stanovišti."
Tato květina je velmi tolerantní k výkyvům teplot, dobře snáší i mráz. Pokud chceme úspěšně pěstovat řebčík v zahradě, neměli bychom zapomenout na to, že jeho přirozeným prostředím jsou bažiny a mokřiny. Vyžaduje tedy velmi vlhká stanoviště a nemá rád sucho. Nejvíce vláhy potřebují řebčíky před nasazením květů.
Řebčík dorůstá výšky v průměru 15–30 cm. Ve volné přírodě je ohroženým druhem a proto je na mnoha místech chráněný. Rostlina má ráda světlé místo s přímým slunečním svitem nebo polostín.
S cibulkami řebčíků musíme zacházet velmi opatrně. Snadno se totiž poškodí, protože mají slabou ochrannou slupku. Nesmíme je nechat nikdy zcela vyschnout. Řebčík vydrží i několik let na stejném stanovišti.
Tato cibulovina zaujme krásou svých nevšedních květů především na skalkách, ale také v okolí zahradních jezírek nebo potůčků.