×
Hledat v našem blogu

Obří kaktus s nebezpečně vyhlížejícími trny

Echinokaktus ve své domovině, tedy v Mexiku, běžně dosahuje do výšky až 1,5 m. Nebojte, v bytových podmínkách takto velký stoprocentně nebude, u nás je jeho růst totiž značně zpomalen. Jeho tělo kulovitého tvaru je celé posázeno nebezpečně vyhlížejícími ostny, vzdáleně nám díky tomu může připomínat ježka.

Vzhledem ke svému původu jsou kaktusy dokonale připraveny na to, žít ve velmi suchém prostředí, tudíž budou prospívat i v panelákových bytech. Pomocníkem jim je jejich dužnaté tělo, ve kterém dokážou výborně shromažďovat vodu. Ostny také nejsou jen tak pro parádu. Slouží jako obrana jeho těla před ostrými slunečními paprsky a zabraňují jeho vysoušení.

Ve své domovině je tento kaktus často zdoben nádhernými žlutými květy, dosáhnout kvetení v našich podmínkách často ale bývá nadlidský výkon. Nádhernou sytě růžovou barvu květů má druh Echinocactus horizonthalonius. Tvarem svého těla se od ostatních naprosto odlišuje druh E. straussli, to je totiž válcovité a zdobí ho bílé štětiny.

Krásně kulovité tělo zelené barvy má E. platyacanthus a zdobit ho mohou žluté květy. E. grusonii je tvořen až nezvykle silnými trny žluté barvy, o které se můžete velice snadno poranit, květu (žlutá barva uvnitř, navenek jsou hnědé) mohou dosahovat pouze starší kousky a to jen za podmínky, že kaktus budete mít od jara do podzimu venku. Vybereme mu světlé a slunné místo, nebudou mu vadit ani přímé sluneční paprsky. Dobře se mu bude dařit při naprosto běžné pokojové teplotě.

V zimním období odpočívá, proto mu nejlépe bude na stanovišti, kde se teploty pohybují pouze kolem 10 °C. Na zálivku není náročný, i v letních měsících bude rád za spíše mírnou, jemnou zálivku, v zimě bychom spíše než zalévat, měli pouze zvlhčovat substrát. Suchem mu rozhodně ublížíte méně než zbytečným přelitím. Vděčný však bude za občasné porosení. V době vegetace ho můžeme jednou do měsíce hnojit běžným hnojivem na kaktusy. Substrát by měl být písčitohlinitý.

Kaktus množíme semeny, vloží se do písčitého substrátu při teplotě půdy 25 °C. Není to ale nic pro začátečníky, lepší je tuto záležitost přenechat spíše odborníkům. Při přesazování vždy zkontrolujeme kořeny. Při práci s ním raději používejte rukavice. Mladé semenáčky přesazujeme jednou za 2 roky a rostliny starší cca jednou za 4–5 let. Letnění prospívá i kaktusům. Vyberte pro ně slunné místo, které je dobře chráněno před větrem a deštěm. Po venkovním pobytu bude mít kaktus mnohem více zbarvené ostny a také budou na pohled mnohem bohatší.

Pozor – tento kaktus by rozhodně neměl patřit do pokoje malým dětem, jeho ostny jsou opravdu ostré a poranit se o ně je velice lehké!

"

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se