Pamatujete na srdíčka z babiččiny zahrádky?
Srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis), krásná trvalka s květy ve tvaru srdéček jakoby navlečených na drátku – odtud i český název rostliny. Její pěstování je snadné.
Srdcovka má ozdobné, dvakrát až třikrát dělené, sivě zelené listy a zpravidla růžovobílé nebo bílé květy, uspořádané v řídkých hroznech na obloukovitě ohnutých křehkých lodyhách. Vnitřní bílé korunní lístky vyčnívající z květu, jako srdce zvonů, mají žlábkovitý tvar. Vnější růžové korunní lístky (dlouhé až 25 mm) mají tvar srdčitý a nazpět ohnutou ostruhu. Celý květ připomíná nápadně malá srdíčka. Patří mezi vytrvalé byliny s hlíznatými, dužnatými a křehkými kořeny, plodem je tobolka. Rostliny bývají 50 - 90 cm vysoké. Kvete podle nástupu jara, od konce dubna a v květnu.
Srdcovka je původem z východní Asie, do rodu řadíme asi patnáct druhů. Nejčastěji pěstovanou je srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis) s růžovobílými květy. Kultivar ´Alba´ má čistě bílé květy. Již méně se pěstuje srdcovka drobnokvětá (D. eximia), je to severoamerická srdcovka se sytě růžovými podlouhlými květy. Kultivar ´D. formosa Bountiful´ je velice dekorativní zejména díky třikrát zpeřeným listům se stříbřitě šedým nádechem.
Stanoviště vybereme srdcovce v polostínu, na slunci ji chráníme před poledním úpalem a více zaléváme. Půdu jí dopřejeme propustnou a výživnou, s dostatkem humusu a vláhy. Srdcovce škodí nadměrná vlhkost stejně jako přílišné sucho. Sazenice vysazujeme na chráněné místo, studený vítr je může poškodit, ale starší rostliny chladu dobře odolávají. Srdcovka je efemérním druhem a krátce po odkvětu zcela zatahuje. Začátkem léta zmizí celá nadzemní část. Na tuto vlastnost pamatujeme a vysazujeme ji v blízkosti nízkých kobercovitě se rozrůstajících trvalek, které zakryjí vzniklé prázdné místo. Rostlinám neprospívá okopávání, křehké kořeny rostou mělce pod povrchem půdy. S úspěchem ji můžeme přirychlovat - na podzim rostlinu zasadíme do květináče a až do doby rychlení (například na Vánoce nebo na Valentýna) ji uchováváme v chladné, ale bezmrazé místnosti, přirychlujeme při teplotě asi 15 °C, na světlém místě. Srdcovku lze množit řízky, dělením trsů a semeny. Jestliže neodstraníme včas odkvetlé květy, začnou se v okolí mateřské rostliny záhy objevovat malé semenáčky.
Pozor! - rostliny obsahují toxické alkaloidy (protopin, sanguinarin). Otrava se projevuje nevolností a zvracením (při náhodném požití). V tomto případě je třeba vyvolat zvracení (není-li spontánní) a podat aktivní uhlí. Po styku s rostlinou se mohou na pokožce objevit u velmi citlivých osob záněty.
"