Papája ze semínek
Papája neboli palmová tykev, je vytrvalou tropickou rostlinou. Původně pochází z Jižního Mexika a Guatemaly, kde dosahuje výšky dvou až osmi metrů. Na první pohled nám Papája může připomínat palmu. Celou rostlinu prostupují tzv. mléčnice, z nichž při narušení vytéká bílý latex, využívaný při výrobě některých léků.
Plody Papáji
Oválné až tykvovité zelenožluté plody Papáji mohou vážit až deset kilogramů. Dozrálá Papája je sladká a svou chutí připomíná meloun. Aroma Papáji nemusí být každému příjemné. Plod obsahuje silnou vrstvu dužniny a velké množství černých semínek. Dužina se dá využít různými způsoby a má jemnou chuť. U dovážené Papáji je však chuť dost nevýrazná, což je ale způsobeno sklízením nezralých plodů pro export. Semena jsou pálivá a někde se používají jako náhražka pepře. Pokud chcete konzumovat syrové plody Papáji, rozkrojte plod napůl a vydlabejte lžičkou. Napřed ale nezapomeňte odstranit semínka, která se nejedí.
Papáju si můžete vypěstovat i v bytě
Ačkoliv je Papája tropickou bylinou, můžete z ní úspěšně vypěstovat i pokojovou rostlinu a také sklízet vlastní plody. Papáju lze pěstovat buď v bytě nebo ve skleníku – tam lze spíše vytvořit podmínky podobné tropům. V přirozených podmínkách tropů začíná Papája plodit asi dva roky po zasazení, ale v našich podmínkách si na plody budeme muset počkat o něco déle. Oproti tropům budou plody Papáji i menší.
Základní podmínky pro pěstování Papáji
· Teplo – minimálně 15 stupňů Celsia!
· Hodně světla – umístěte sazenici co nejblíže k oknu
· Zálivka – v letním období vydatnější, v zimě omezíme
· Výživná zemina – například substrát pro pokojové rostliny
Pěstování papáji ze semínek
Semínka Papáji zasaďte do směsi rašeliny a písku a jen lehce je zatlačte pod povrch (1 až 3 cm hluboko). Před výsevem je dobré zeminu ošetřit přípravkem proti plísním, protože rostlinka je na hnilobu a plísně dost náchylná. Semena Papáji klíčí rychle, obzvláště v trvale vlhkém substrát a při teplotě vyšší než 20 °C. Vzrostlé semenáčky postupně přesazujte do stále větších květináčů. V prvních měsících rostlinku hodně přihnojujte (použijte hnojiva se stopovými prvky). Klíčivost semen je velice vysoká. Půda nesmí být přemokřená, protože by rostlinky mohly uhnít. První klíčky vyrazí asi po dvou dnech. Papája má ráda teplo a hodně sluníčka. Papája obsahuje hodně vitaminů a podporuje trávení Papája obsahuje hned několik vitaminů (zejména vitaminy skupiny B, C a A), hodně vápníku, draslíku, fosforu a železa. V plodu Papáji je obsažen enzym papain, který hraje podstatnou úlohu při zpracovávání bílkovin v těle a při tvorbě trávicích enzymů. Papain je navíc ceněn pro své čistící schopnosti a považuje se za pomocníka v boji proti rakovině.
"