Prosincová zahrada – i nyní si práci na zahradě najdete
Přestože již podle kalendáře zima převzala vládu, venku to tak nevypadá. Počasí je více než příznivé a tak jestli jste v listopadu nestihli dokončit některé práce v zahradě, můžete je dokončit nyní a nejen to…
Zimy posledních let nejsou na sníh příliš bohaté, takže pokud zahradu nepřikryje sněhová pokrývka, která chrání rostliny před promrznutím, je třeba průběžně kontrolovat a případně doplňovat izolaci, jako je např. sláma, chvojí a suché listí na citlivých rostlinách. Proti mrazu izolujeme i venkovní, trvale osazené nádoby. Napadne-li naopak sněhu větší množství, je třeba jej, zvláště pokud je mokrý a těžký, zejména z mladých stromků setřásat, aby větve nepolámal. Proti okusu stromků zvěří kontrolujeme ochranu, pletivo případně posuneme vzhůru.
Nemrzne-li, každému stromku či keři dopřejte alespoň 10 litrů vody na jednu zálivku, aby se dostala i do hlubších vrstev půdy, ke kořenům. Opadavým stromům a keřům se shozením listů výrazně zpomalí všechny životní pochody, nevypařují již vodu listy a mají proto malou spotřebu, ale dřeviny stálezelé potřebují vody více, a za mrazivého počasí žízní (často trpí suchem). V zimě suchem nejvíce trpí rododendrony a azalky a další neopadavé listnáče, poměrně odolné jsou jehličnany, jako např. borovice a smrky.
Nezapomínejte na přikrmování ptactva, na jaře a v létě vám to vrátí. Do krmítka sypte ale pouze vhodnou potravu, žádné zbytky vánočního cukroví, pečiva apod.!
Za bezmrazých prosincových dnů můžete ze země vyjmout kořeny čekanky pro rychlení. Zbytky listů seřízněte a kořeny zasaďte do květináče (pokud jsou dlouhé, můžete je bez obav zakrátit). Pak je shora přikryjte obráceným květináčem, překryjte i drenážní otvory, aby se k pukům nedoslalo žádné světlo, pak budou vybělené a lahodné. Substrát by měl být stále mírně vlhký. Nádobu postavte na chladnější, bezmrazé místo, případně i do teplejšího pokoje. Během měsíce budou puky připraveny k použití v kuchyni.
Parádu na záhonech během zimních měsíců umí vykouzlit okrasná kapusta, jejíž hlávky jsou vyšlechtěny do okouzlujících barev, tvarů a vzorů růžic. První mrazíky ji přimějí, aby se pěkně vybarvila.
Jestliže je v prosinci příznivé počasí, můžete dohnat, co jste v listopadu nestihli jako např. vyplít a zrýt záhony, vyjmout bylinky pro rychlení do květináčů a umístit je na teplé světlé místo, shrabat a zkompostovat listí, narušená místa v trávníku opravit zeminou vylehčenou pískem.
Máte-li v zahradě nádrž, kde kromě rostlin žijí i ryby, nesmíte nechat zamrznout hladinu, jinak ryby vyčerpají kyslík a udusí se.