Sadba Shii take - Houževnatec jedlý - Lentinula edodes - sadba - 250 ml
Shii take neboli houževnatec jedlý je jedlá houba pocházející z jihovýchodní Asie. Je zvlášť ceněná v Japonsku, kde se pěstuje již po staletí a v sušené podobě představuje významnou součást exportu.
Klobouk je světle až tmavě hnědý, v mládí podvinutý a pokrytý šupinami. Plodnice mají průměr 50–150 mm.
Lupeny jsou zpočátku bělavé a postupným zráním tmavnou. Třeň má tmavou barvu a na povrchu je pokrytý šupinami.
Vyznačuje se významnými léčivými vlastnostmi: posiluje imunitní systém, má protivirové a protinádorové účinky, snižuje hladinu cholesterolu a je zdrojem vitamínu B12 a D2.
V kuchyni se využívá jak čerstvá, tak i sušená. Pokrmům totiž dodává výraznou chuť umami. Hodí se do polévek, omáček i na restování a podobně.
Pěstování Shii take je možné od jara do podzimu, případně celoročně v podmínkách s konstantní teplotou.
Houba roste na dřevě listnatých stromů (dub, buk, habr) nebo na sterilních substrátech (směs pilin, hoblin, dřevní štěpky).
V případě pěstování na dřevě se kmeny nebo špalky naočkují podhoubím a umístí na zastíněné a vlhké místo, kde se teplota pohybuje v rozmezí 20–25 °C. Pokud pěstujete na substrátu, je nutné nejprve substrát sterilizovat, poté naočkovat myceliem a umístit do pytlů či nádob v místnosti, kde je teplota také mezi 20–25 °C.
Po zhruba 3–4 týdnech by měla houba prorůst substrátem (povrch substrátu získá jednotnou bílou barvu). Jakmile se to stane, přesuňte dřevo či substrát do prostředí s nižší teplotou (kolem 15–20 °C) a vysokou vlhkostí (80–90 %). Vyšší vlhkost totiž podporuje tvorbu plodnic. Vlhkost doporučujeme udržovat pravidelným rosením. Plodnice může poškozovat přímé sluneční záření.
Plodnice se vytváří během několika týdnů a jsou připraveny ke sklizni, když klobouky dosáhnou velikosti kolem 5–15 cm a okraje se začnou mírně zvedat. Houby lze sklízet jemným vykrucováním či odříznutím těsně u báze.
Další informace a bezpečnostní pokyny naleznete uvedené na výrobku.