Stévie sladká - Stevia rebaudiana - semena stévie - 15 ks
Stévie pochází z Jižní Ameriky, kde roste ve vlhkých oblastech.
Je to stálezelená a vytrvalá rostlina, která je s oblibou pěstována zejména pro svůj vysoký obsah sladké složky, která vyhovuje i diabetikům a nemá prakticky žádnou kalorickou hodnotu. Využívá se tedy jako náhradní sladidlo do pokrmů a nápojů.
Kromě toho snižuje krevní tlak, povzbuzuje trávení, pomáhá při léčbě ekzémů a má antibakteriální účinky. Žvýkání jejich listů také snižuje riziko vzniku zubního kazu.
Rostlina není mrazuvzdorná.
Stévie se v našich podmínkách pěstuje doma, ve skleníku nebo venku. Pěstování ve skleníku je pro rostlinu nejvhodnější, neboť má dostatek tepla, vlhka a je chráněná před větrem.
Semena této rostliny je vždy nutné předpěstovat. Vysévají se na substrát, neboť potřebují ke klíčení světlo (ovšem ne přímé slunce). Doba klíčení je min. 4–6 týdnů při teplotě 24–30 °C. Substrát musí být při klíčení vždy vlhký, ale ne příliš přemokřený. Vysévejte vždy do spařeného substrátu, abyste zamezili vzniku plísní.
Vzrostlou rostlinku můžete pěstovat i venku na zahradě. Stanoviště by mělo být dostatečně slunečné a teplé, ale je vhodné spíše rozptýlené světlo než přímé slunce.
Půda má být lehká s mírně kyselým pH. Rostlina nemá ráda zásadité a příliš kyselé půdy. Vhodné jsou rašelinové substráty nebo substráty určené pro muškáty.
Letněné rostliny přemístěte na zimu do místnosti s min. teplotou 10 °C. Při nižších teplotách přestávají růst a pokud se teploty dostanou k nule, rostliny Vám uhynou. Dopřejte jim v zimě radikální řez až na 8 cm od země. Mírně je zalévejte a na jaře Vám znovu obrazí. Přihnojovat můžete hnojivy na bylinky.
Při pěstování v bytě rostliny zalévejte i přes zimu pravidelně a na podzim je přihnojte. Rostliny neshodí listy a v zimě stále porostou.
Parametry
- Mrazuvzdornost
- Ne
- Vegetační doba
- Trvalky
- Pěstování
- Doma
Venku
- Stanoviště
- Polostinné