Kategorie
- Dárky nejen na VánocePotěšte své blízké dárky do zahrádky
- Podzimní cibulovinyVýprodej okrasných cibulovin
-
Travní směsi a louky
Přes 170 druhů semen od certifikovaných dodavatelů
- Klíčky a microgreens
-
Okrasné rostliny
Vybírejte z téměř 1600 druhů okrasných květů!
- Léčivky a bylinky
-
Zelenina a ovoceStále je co vysévat!
Vše pro bohatou úrodu - více něž 1000 druhů semen
- BIO kvalita
-
Exotické rostliny
Vybírejte z více jak 160 druhů
- Masožravé rostliny
-
Stromy a keřePřipravte si semínka přes zimu
Čerstvá semena tuzemských i exotických odrůd
- Zahrádkářské potřeby
- Dárkové balíčky a poukazyOriginální Vánoce!
- Knihy
-
Přes 170 druhů semen od certifikovaných dodavatelů
-
-
Vybírejte z téměř 1600 druhů okrasných květů!
-
-
Vše pro bohatou úrodu - více něž 1000 druhů semen
-
-
Vybírejte z více jak 160 druhů
-
-
Čerstvá semena tuzemských i exotických odrůd
-
-
Zelí hlávkové pozdní Holt - Brassica oleracea - semena zelí - 200 ks
Jedná se o pozdní odrůdu hlávkového zelí, které vytváří hlávky o hmotnosti 2–3 kg.
Toto zelí není příliš vhodné k přímé konzumaci nebo krouhání, spíše se využívá k výrobě kyselého zelí. Vyznačuje se dobrou skladovatelností.
Vegetační doba je 180–186 dní.
S předpěstováním semen lze začít v únoru či březnu ve skleníku. Setbu provádějte do sadbovačů do hloubky 0,5 cm. Osivo klíčí asi 1 týden při teplotě cca 20 °C. Když narostou oba děložní lístky, snižuje se teplota přibližně na týden na 10 °C. Dále se rostlina pěstuje při teplotě 16–20 °C. Toto opatření zaručí dobrou kvalitu sazenic, které mají při přesazování krátký pevný stonek a 5–7 pravých listů.
Sazenice se přesazují na venkovní slunečné stanoviště přibližně v polovině května do sponu alespoň 50 x 50 cm (a více). Zelí potřebuje propustnou půdu, dobře zásobenou živinami, s pH 6,5–7. Půda by měla být dobře prohnojena chlévským hnojem, měla by mít dostatek dusíku (ale ne příliš – většinu dusíku dodá již samotný hnůj). Pro hnojení dusíkem můžete využít dusíkaté vápno či ledek vápenatý, příp. NPK hnojivo. Důležité je také podzimní provápnění půdy.
Rostliny poměrně dobře snášejí nízké teploty, ale i přesto je lepší přesazené sazenice překrýt netkanou textilií, která zajistí stabilní teplotní podmínky a zároveň ochrání před případnými škůdci. Tuto textilii můžete rostlinám ponechat až do doby uzavírání hlávek.
Zelí potřebuje ke zdárnému růstu dostatek vláhy, a to nejen v podobě zálivky, ale také v podobě vzdušné vlhkosti. Vhodné jsou tedy polohy s nižší teplotou a vyšším množstvím srážek. Ty je možné nahradit dostatečnou zálivkou.
Zelí se sklízí za 3–5 měsíců (v závislosti na pěstebních podmínkách a odrůdě). Doba sklizně se pozná podle pevné a dobře rozvinuté hlávky, která se odřezává těsně u země. Toto odříznutí dá prostor růstu nových menších hlávek. Sklizené zelí se rychle zchladí a uchovává při teplotě 0–1 °C a dostatečné vzdušné vlhkosti. Pokud budete hlávky pravidelně kontrolovat a předejdete výskytu a šíření bakterií či houbových onemocnění, vydrží Vám takto uložené zelí i několik měsíců.
Parametry
- Výsev / výsadba
- Březen
Únor
- Ranost odrůdy
- Pozdní
- BIO kvalita
- Ne
- Odrůda
- Nehybridní
- Stanoviště
- Slunečné
- Sklizeň
- Listopad
Září
Říjen
- Odrůda zelí
- Hlávkové